Anasayfa Eklentiler
Eklentiler - Modüller PDF Yazdır e-Posta
Administrator tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 11 Ekim 2006 06:00
Makale İçeriği
Eklentiler
Bileşenler
Modüller
Uyumlu Ekler
Diller
Tüm Sayfalar

Modül - Joomla! Eklenti DiziniModüller

Sayfa işlemek için kullanılan daha küçük ve esnek eklentilerdir. Genellikle daha sade ve bileşenlere göre farklılıklar gösteren modüller sayfanın küçük alanları için kullanılırlar. Eğer bileşenler için verdiğimiz kitap örneğimize devam edersek, modül kitaptaki sayfa alt bilgisi (dip not) ya da başlık öbeği gibidir. Tabii ki nasıl dip notlar sadece belli sayfalarda ya da tüm sayfalarda bulunabilirse, modüllerde sadece seçili menü öğelerinde ya da tüm sayfalarda görüntülenebilir.

Modüller sayfada istediğiniz herhangi bir konumda yeralan küçük uygulamacıklardır. Bileşenlerle birlikte (anketler, giriş formu gibi) ya da bağımsız (istatistikler, kimler çevrimiçi gibi) olarak çalışabilirler.

Modüller, şablonunuzda belirtilen modül konumlarına atanabilir ve arka-uç biriminde modül yöneticisi kullanılarak modül konum ayarları düzenlenebilir. Örneğin, "sol" ve "sağ" üç kolonlu düzende yaygın kullanılmaktadır.

Modülleri Görüntüleme

Her bir modül sitenizdeki bir modül konumuna atanır. Eğer iki farklı konumda görünmesini isterseniz, modülü kopyalamanız ve konumlarını belirtmeniz gerekmektedir.

Not: Ana menünüz bir modüldür! Menü yöneticinizde yeni bir menü oluşturduğunuzda aslında ana menü modülünü (mod_mainmenu) kopyalamış ve kopyaya yeni bir isim vermiş olursunuz. Bir modülü kopyaladığınızda tüm seçeneklerini kopyalamış olmazsınız, basitçe Joomla!'nın aynı kodları farklı ayarlarla kullanmasını sağlamış olursunuz.Son Güncelleme: Perşembe, 08 Kasım 2007 14:49
 
Reklam
Telif Hakkı © 2021 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.